pazaryeli

Ticaret Yap Cesur Ol Para Kazan

 
 
 
AYRAN AŞI ÇORBASI

 

Bazı yörelerde Yayla Çorbası olarak da bilinen bu çorbaya Erzurum'da Ayran aşı denilir. Çorbaya esas özelliğini veren  ve benzer versiyonlarından ayırarak Erzurum’a mahsus kılan içine katılan aşotudur. Erzurum’da aşotu olarak bilinen bitki maydanozgiller familyasından olup diğer ismi kişniştir. Yüzyılardır Erzurumlunun mutfağında ayran aşına esas tadı veren bu bitkidir. Oldukça hoş kokulu ve iştah açıcıdır.

Malzemeler :
1 su bardağı den (buğday, keşkeklik buğday, dibekte dövülmüş buğday)
2 su bardağı yoğurt

1 yemek kaşığı un
1 adet küçük boy kuru soğan
1 yemek kaşığı tereyağı
1 yemek kaşığı aşotu (taze veya salamura aşotu)

200 gr kıyma  veya haşlanmış nohut (kıyma veya nohut isteğe bağlıdır)

 

Hazırlanışı:
Akşamdan denler(keşkeklik buğday) suda bekletilir.

Ertesi gün suyu süzülüp tencereye alınır ve  8 su bardağı su ile beraber iyice yumuşayıncaya dek haşlanır ve ılımaya bırakılır. (ılımaya bıarakmamızın sebebi; ayran ilave edilince kesilmesin, lor halini almasın diye)

Kıymadan nohut büyüklüğünde köfteler hazırlanır ve una batırılarak bekletilir. (köftelerimiz çorbayla kaynatılırken dağılmasınlar diye una batırıp bekletilmesi gerekir).

Ayrı bir kapta yoğurda bir kaşık un katılır ve su ile çırpılırak ayran haline getirilir.

Hazırlanan ayran ılımaya bırakılan haşlanmış buğdaya ilave edilerek oçağa alınır. Ocaktaki tencere kaynar duruma gelinceye kadar sürekli karıştırılır. Eğer karıştırılmazsa ayran kesilir ve lor haline gelir. Onun için mutlaka kaynar duruma gelinceye kadar sürekli bir kaşıkla karıştırılması gerekir.

Tencere kaynara geçtikten sonra nohut büyüklüğünde kıymadan hazırlanmış küfteler veya haşlanmış nohut ilave edilir bir süre kaynamaya birakılır.  

Çorbamız pişince tereyağından soğan kavrulur ve içine aşotu ilave edilirek çorbaya ilave edilir. Bundan sonra ayran aşımız servise hazır hale gelir.

 

Genellikle sıcak içilir ama soğuk içimi de çok güzeldir.

Erzurum’da iftar sofralarında mutlaka yer alan bir çorbamızdır. Aşotu bulamayanlar nane de kullanabilir ama aşotu tadını vermez.

 

 Kaynak: pazaryeli.com