pazaryeli

Ticaret Yap Cesur Ol Para Kazan

Dünyanın en zengini Meksikalı iş adamı, Osmanlı torunu Carlos Slim(Selim) oldu.

Dünyanın en zengini Meksikalı iş adamı, Osmanlı torunu Carlos Slim(Selim) oldu. Forbes dergisinin bu yılki milyarderler listesinin zirvesine oturan 53.5 milyar dolarlık serveti bulunan Slim, 53 milyar dolarlık serveti bulunan Microsoft`un patronuBill Gates`i geride bıraktı. Bu yıl 1011 kişinin yer aldığı listenin üçüncü sırasında ise, Amerikalı yatırımcı Warren Buffet var.

Forbes dergisinin Başkanı ve Genel Yayın Yönetmeni Steve Forbes, New York`ta listeyi açıklarken, milyonerlerin geçen yıl 2.4 trilyon dolar olan toplam servetlerinin bu yıl 3.6 trilyon dolara yükseldiğini açıkladı. Listeye bu yıl Türkiye`den 28 iş adamı girdi. Türkiye`nin en zengin iş adamı olan Hüsnü Özyeğin, 3 milyar dolarlık servetiyle dünya liginin 316`ncı sırasında yer aldı. Türkiye`nin ikincisi Mehmet Emin Karamehmet, dünya milyarderleri sıralamasında 342`nci olurken, Şarık Tara 2.6 milyar dolarlık servetiyle 367`nci sırada yer aldı. Küresel toparlanmanın hissedildiği listedeki Türk iş adamı sayısı, 13`ten 28`e yükseldi.

SLİM, TELEKOM`LA BÜYÜDÜ

Dünyanın en zengin iş adamı olan Meksikalı Carlos Slim, aslen Lübnanlı. Babası Yusef Selim Haddad, Lübnan`da doğdu. O dönem Osmanlı toprağı olan Lübnan`da yaşayan Haddad, 1902 yılında Meksika`ya göç etti. (O dönemde Osmanlı topraklarından Güney Amerika`ya göçenlere â``El Turkoâ`` deniliyordu) Burada emlak işine giren Haddad büyük başarıya ulaştı. Zengin bir Meksikalı ailenin kızı Linda Helu ile evlenen Haddad`ın altı çocuğu oldu. Carlos Slim Helu, çiftin beşinci çocuğuydu. Meksikalılar, Haddad`ın Selim olan soyadını tam telaffuz edemedikleri için ailenin soyadı zaman içerisinde Slim olarak değişti. İnşaat mühendisi olan Slim`in asıl başarısı 1990 yılında Meksika`da özelleştirilen telekom şirketi Telmex`i satın almasıyla başladı. Slim`in servetinin kaynağını babasından kalan miras oluşturuyor.
 

SMS ile yazdığı roman 110 bin adet sattı

Japonya'da 15 yaşındaki kız, cep mesajları atarak yazdığı romanın satışından 611 bin dolar kazandı

Teknolojinin en yakından takip edildiği ülkelerden Japonya'da 15 yaşındaki bir kız çocuğu, cep telefonu aracılığıyla yazdığı romanla 611 bin dolar kazandı.